Kalendarz adwentowy w przedsprzedaży 20 zł taniej do 29.10 do 23:59. 26 okienek pełnych niespodzianek!

Mixowanie nie idzie za dobrze? Coś nie działa? Spróbuj użyć innej przeglądarki, np. Edge, a my zajmiemy się naprawą. Przepraszamy!

Zdrowe śniadnie w walce z otyłością dzieci

Rozpoczynamy na naszym blogu nieregularny wątek "Komponujemy z...". Tym razem porozmawialiśmy ze specjalistą p. Mirosławem Tomsem, który zajmuje się otyłością i nadwagą dzieci. Jakie zdanie ma na temat otyłości i nadwagi dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym? Jakie działania profilaktyczne poleca rodzicom i dzieciom? Jakie składniki wybrał do swojej mieszanki musli? Wszystkiego tego dowiesz się w naszym artykule :).

"Wzrost otyłości u dzieci osiąga w Europie Środkowej i w rozwiniętych regionach poziom epidemii, która obciąża całe społeczeństwo. Podstawą w walce z otyłością jest zdrowy styl życia. Wszystkie badania specjalistyczne dowodzą, że najważniejszą kwestią w odżywianiu dziecka, jest potrzeba dbania o zdrowe śniadania. Z badań wynika jednak, że ponad 50% starszych dzieci przed wyjściem do szkoły nie je śniadań. Musli w połączeniu z wyrobami mlecznymi jest więc idealnym posiłkiem na dobry początek dnia. Zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze potrzebne dziecku, a odpowiednia proporcja wchłaniających się szybciej i wolniej węglowodanów, dostarcza ilość energii wystarczającą dla aktywności mózgu, która jest ważna szczególnie do południa.

"Właściwe śniadanie = zdrowe wyjście do szkoły"

W mojej przychodni, gdzie zajmujemy się otyłością dzieci, pierwsze pytania rodziców dotyczą właśnie śniadania. Staramy się o doprowadzenie do powrotu regularnych śniadań do jadłospisu dziecka. Najczęstszym "kontrargumentem" jest brak czasu. Z tego punktu widzenia musli z mlekiem jest faworytem. Przygotowanie go zajmie Ci kilka sekund. Moim głównym celem jest więc wprowadzenie śniadań, a drugim wprowadzenie zdrowych śniadań do jadłospisu dziecka.


Jaką mieszankę musli skomponowałem do tego celu? Ważne jest, żeby była nie tylko zdrowa, lecz również smaczna i kusząca. Dzieci lubią chrupiące rzeczy, dlatego postanowiłem dodać dużo orzeszków i płatki kukurydziane w polewie, które po zalaniu mlekiem pozostają bardzo długo kruche. Orzechy stanowią ważną wartość odżywczą, a słodkawe orzechy nerkowca należą do najbardziej lubianych. Pikantny smak owoców dodają 3 ich rodzaje, które wybierałem tak, żeby nie były zbyt twarde. Dla dziecka ważny jest również kolor – jaskrawo żółte płatki kukurydziane, jasnoczerwone jagody Goji i czekoladowobrązowe płatki w polewie. To bardzo proste, mieszanka została skomponowana tak, żeby dzieci po prostu ją kochały.

Jakie składniki możesz dodać? Szczegóły zobacz  TUTAJ a my życzymy Tobie i Twoim dzieciom - smacznego poranka! :)

P.S. Jako pediatra muszę jednak dodać, że z powodu zawartości orzechów mieszanka nie nadaje się dla dzieci do 5 lat i oczywiście dla alergików na orzechy.

Wróć do wszystkich artykułów

0 Komentarzy do artykułu Zdrowe śniadnie w walce z otyłością dzieci


Komentarz

Następne artykuły

0 Koszyk Do góry