Truskawkowy tydzień ze zniżką 10% na dużą tubę, kosteczkiprecelki czy migdały w czekoladzie w truskawkowym pyłku.

Mixowanie nie idzie za dobrze? Coś nie działa? Spróbuj użyć innej przeglądarki, np. Edge, a my zajmiemy się naprawą. Przepraszamy!

Siła biegowa i siłownia dla biegaczy

Czy siła biegowa i siłownia jest ważna dla biegaczy ,,amatorów” i początkujących zawodników?

Siła biegowa w treningu biegacza jest bardzo ważnym elementem. Wielu biegaczy nie uwzględnia siły w swoich treningach biegowych, dlatego często dochodzi do przeciążeń lub kontuzji.
Warto zapamiętać, aby bezpiecznie realizować trening siły biegowej, należy najpierw przygotować ogólną sprawność organizmu. 

 

A najlepiej wszystkie ćwiczenia wykonywać pod okiem trenerów lub instruktorów. Jakie korzyści daje nam taki trening? Otóż przygotowuje do zwiększenia obszerności w stawach, poprawia elastyczność mięśni i co najważniejsze wzmacnia naszą siłę. Jeżeli do naszego treningu wprowadzimy siłę biegową lub siłownie to gwarantuje, że wasza koordynacja ruchowa i technika biegu będzie się poprawiać.

Twój aparat ruchu z tygodnia na tydzień będzie sprawniejszy, przede wszystkim mięśnie staną się bardziej odporne na zmęczenie. Oczywiście na początku nie będzie to dla Ciebie lekkie, ale z treningu na trening zobaczysz efekty. Twoja aktywność fizyczna wydłuży się.

Dzięki sile biegowej poprawiamy nasze odbicie, stopa staję się bardziej elastyczna i dynamiczna. Jeżeli skrupulatnie będziemy dążyć do poprawy siły mięśni, to dzięki temu zmniejszy się Twoja strata energii, a krok biegowy stanie się bardziej ekonomiczny.W trakcie biegania pracują nie tylko mięśnie nóg, ale całe ciało, dlatego tak ważna jest siła ogólna, która możemy wykonywać na siłowni, ale tylko i wyłącznie pod okiem doświadczonej osoby. Bardzo często, zawodnicy początkujący wykonują wiele ćwiczeń niepoprawnie i takim sposobem, zamiast sobie pomagać - szkodzą. W dodatku efekt jest odwrotny od zamierzonego.

Ćwiczenia wykonywane na siłowni nie mają przypadkowej kolejności, często ćwiczenia cięższe są przeplatane tymi lżejszymi i zachowana jest zasada zmienności pracy mięśni. Czyli staramy się, aby ćwiczenia nie dublowały się i były różnorodne. Warto zapamiętać, że podczas biegania pracują ręce, stabilny i mocny korpus, brzuch, grzbiet, mięśnie pośladkowe. Wszystkie te obszary uczestniczą w poruszaniu się do przodu, jeżeli nie zadbamy o siłę wszystkich wymienionych partii naszego ciała, to efekty naszych treningów mogą być znikome. A praca włożona w trening może nie przynieść zamierzonego efektu. 

Paulina Kaczyńska - Ubiegłoroczna Reprezentantka Kraju na Mistrzostwach Europy w Berlinie, Mistrzyni Polski w półmaratonie i 5000 metrów, vice mistrzyni Polski na 10000 metrów oraz brązowa medalistka w biegu na 1500 metrów. Legitymująca się 7 wynikiem w historii lekkiej atletyki na 5000 metrów 15.29,87 oraz w 2017 roku wraz z Reprezentacją Polski przywiozła historyczny srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy z Lille. 

Wróć do wszystkich artykułów

0 Komentarzy do artykułu Siła biegowa i siłownia dla biegaczy


Komentarz

Następne artykuły

0 Koszyk Do góry