Kalendarz adwentowy w przedsprzedaży 20 zł taniej do 29.10 do 23:59. 26 okienek pełnych niespodzianek!

Mixowanie nie idzie za dobrze? Coś nie działa? Spróbuj użyć innej przeglądarki, np. Edge, a my zajmiemy się naprawą. Przepraszamy!

Lunch box komponujemy - do szkoły maszerujemy.

Kolejny artykuł z serii " Komponujemy z..", tym razem naszym gościem jest osoba, która zna się nie tylko na tematyce zdrowej żywności, ale też na mieszankach Mixit :). Ze względu na to, że niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny, poprosiliśmy naszego gościa, żeby poopowiadał nam co nieco na temat drugiego śniadania dla najmłodszych. Zapraszamy!

Nazywam się Małgorzata Bellwon. Jestem Dietetykiem Medycznym. Specjalizuję się w żywieniu dzieci i młodzieży. Prowadzę edukację żywieniową w przedszkolach oraz szkołach. Pokazuję, jak w dzisiejszym, "zabieganym" świecie odżywiać się zdrowo, nie tracąc przy tym resztek wolnego czasu w kuchni. Jestem zwolenniczką odżywiania zdrowego a jednocześnie zgodnego z upodobaniami.

W moim gabinecie nie raz słyszę: "moje dziecko nie chce jeść w szkole kanapek", "moje dziecko nie chce jeść drugiego śniadania". I ja się na to nie denerwuję, bo...doskonale rozumiem - ja, jako dziecko też jeść kanapek nie chciałam. Dlaczego? Bo kanapki były nudne i suche. Mając to w pamięci, postanowiłam poszukać alternatywy, gdyż wiem, że drugie śniadanie stanowi bardzo istotny posiłek i w szkolnym dniu każdego ucznia nie powinno go zabraknąć... 


Rolą drugiego śniadania jest podtrzymanie właściwego funkcjonowania organizmu po wykorzystaniu energii pochodzącej ze śniadania. Ale, co ważne - zdrowe drugie śniadanie nie może być zastąpione "pustymi kaloriami", a więc tymi ze słodyczy i słodkich jogurtów. Natomiast, omijanie tego posiłku może powodować zaburzenia metaboliczne oraz problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. 

A zatem, co zrobić, aby drugie śniadanie było zjadane chętnie, a dodatkowo stanowiło pełnowartościowy posiłek? Odpowiedź i rozwiązanie pojawiły się dość szybko - to lunch boxy. Czyli plastikowe pojemniki, których zapełnienie nie stanowi ani wysiłku finansowego ani czasowego (bynajmniej wysiłek ten nie jest większy niż w przypadku przygotowywania tradycyjnej kanapki).  A co ważne, stwarza ogromne możliwości urozmaicania. Efekt? Każde dziecko może codziennie pochwalić się w szkole innym, atrakcyjnym, kolorowym i przede wszystkim zdrowym drugim śniadaniem. 


Ale do konkretów!

Co zapakować do takiego lunch boxa, aby spełnić powyższe warunki?

Moją propozycję stanowią wszelkiego rodzaju musli. Komponowane wspólnie z mixit oraz dzieckiem - dopasowane do smaku i gustu pociechy. 

Podstawę będą stanowiły np. płatki owsiane bogate w węglowodany złożone, a zatem dostarczające organizmowi energii, a także witaminy z grupy B poprawiające pamięć i koncentrację oraz ułatwiające przyswajanie wiedzy.

Do płatków można dodać:

  • garść orzechów (ziemnych, laskowych lub nerkowca) zawierających kwasy omega 3, witaminy B oraz E, które korzystnie wpływają na pracę mózgu oraz kondycję skóry
  • suszonego banana - stanowiącego przede wszystkim doskonałe źródło potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca (to ważne z uwagi na silny stres, na który narażony jest każdy uczeń w czasie codziennego pobytu w szkole)
  • daktyle - o których mówi się, że ich regularne spożywanie korzystnie wpływa na wzrok 
  • figi - wartościowe ze względu na dużą zawartość wapnia budującego kości

I na koniec "coś pysznego i słodkiego", czyli czekoladowe kulki dostarczające do organizmu magnez, który stabilizuje funkcje układu nerwowego, a także poprawia pamięć i koncentrację.

Mieszankę polecaną przez panią Małgorzatę można zamówić TUTAJ :).


Oczywiście, do musli można dodać jeszcze wiele innych, cennych składników, które po wymieszaniu z jogurtem naturalnym będą stanowiły pełnowartościowy posiłek każdego ucznia.

Smacznego!

Źródło: Małgorzata Bellwon z Slimfactory.pl

Wróć do wszystkich artykułów

0 Komentarzy do artykułu Lunch box komponujemy - do szkoły maszerujemy.


Komentarz

Następne artykuły

0 Koszyk Do góry